П Р А В И Л А
внутрішнього трудового розпорядку
Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області
Відповідно до ст. 43 Конституції України громадяни України мають право на працю, тобто на одержання гарантованої роботи з оплатою праці відповідно до її кількості та якості і не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вибір професії, роду занять і роботи відповідно до покликання, здібностей, професійної підготовки, освіти та з урахуванням суспільних потреб.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно – технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Правила внутрішнього трудового розпорядку мають на меті зміцнення трудової і виконавської дисципліни, правильну організацію праці, повне і раціональне використання робочого часу, підвищення якості і продуктивності праці.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Прийняття на посаду працівників апарату Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області та їх звільнення проводиться у відповідності до Конституції України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів» ( в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»), «Про державну службу», «Про запобігання корупції», «Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції» та відповідно до трудового законодавства.
Прийняття на посаду працівника апарату суду, крім посади помічника судді, на державну службу здійснюється на конкурсній основі, якщо інше не встановлено чинним законодавством України.
Призначення на посаду помічника судді здійснюється без конкурсного відбору на підставі письмового подання судді керівником апарату суду на час виконання суддею повноважень судді цього суду.
Громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають присягу державного службовця.
Прийом, переведення, звільнення з роботи оформлюється спільним наказом голови суду та керівника апарату суду.
При укладенні трудового договору адміністрація повинна вимагати від особи, яка поступає на роботу:
а) трудову книжку;
б) військовий квиток ( для військовозобов’язаних);
в) паспорт;
додатково для державних службовців:
г) заяву про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби;
д) заповнену особову картку (форма П-2 ДС) з відповідними додатками;
е) дві фотокартки розміром 4 х 6 см;
є) копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня;
ж) копію документа, який посвідчує особу;
з) копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов'язаних);
и) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
Особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порядку, визначеному Законом України “Про запобігання корупції”.
Під час укладення трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі про прийняття на роботу.
Під час прийняття на державну службу може встановлюватися випробування строком до шести місяців.
Забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості та документи, подання яких не передбачено законодавством.
Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ своєчасно не був виданий, але працівника апарату фактично було допущено до роботи.
Приймаючи працівника апарату або переводячи його в установленому порядку на іншу роботу, керівник апарату суду зобов’язаний :
- роз’яснити працівникові апарату його права і обов’язки та умови праці;
- попередити про спеціальні обмеження, встановлені законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби;
- ознайомити з правилами поведінки державного службовця та з правилами поведінки працівника суду;
- ознайомити працівника апарату з Правилами внутрішнього трудового розпорядку та посадовою інструкцією;
- визначити працівникові апарату робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
- проінструктувати працівника апарату з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони.
Особам, які поступили на роботу вперше, не пізніше 5 днів після прийому на роботу, виписується трудова книжка. Ведення трудових книжок необхідно здійснювати згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.
Трудові книжки працівників апарату суду зберігаються як документи суворої звітності.
Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника апарату суду.
Припинення трудового договору може мати місце тільки на підставах, передбачених чинним законодавством України. Працівник апарату має право розірвати трудовий договір за своєю ініціативою, попередивши голову суду письмово за два тижні. Після закінчення цього терміну працівник має право припинити роботу, а адміністрація не має права, відповідно до ст. 38 Кодексу законів про працю України, затримувати проведення розрахунку і звільнення від роботи працівника та зобов’язана в день звільнення видати йому належно оформлену трудову книжку і роз’яснити, що працівник може звернутися до ТУ ДСА України в Запорізькій області за повним з ним розрахунком. За домовленістю між працівником і адміністрацією трудовий договір може бути припинений до закінчення терміну попередження про звільнення.
У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом 1 групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), керівник апарату суду повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Помічник судді може бути звільнений з посади з дотриманням вимог законодавства про працю та Закону України «Про державну службу» на підставі заяви про звільнення за власним бажанням або мотивованим поданням судді, а у випадку тривалої відсутності судді (тривале відрядження, відсторонення судді від посади, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною тощо) за наказом керівника апарату суду.
У разі припинення повноважень судді цього суду помічник судді звільняється із займаної посади з дотриманням гарантій, передбачених законодавством.
В день звільнення працівник апарату суду, який відповідає за ведення кадрової роботи, зобов'язаний видати працівнику його трудову книжку із занесеним до неї записом про звільнення. Остаточний розрахунок проводиться в ТУ ДСА України в Запорізькій області. Записи про звільнення в трудову книжку повинні заноситися в точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з обов'язковим посиланням на відповідну норму закону. Днем звільнення вважається останній день роботи.
Розірвання трудового договору з ініціативи адміністрації не допускається без попередньої згоди профспілкового комітету, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством України. Днем звільнення вважається останній день роботи.
- додержання Конституції України та інших актів законодавства України;
- забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції;
- недопущення порушень прав і свобод людини та громадянина;
- безпосереднє виконання покладених на них службових обов’язків, своєчасне і точне виконання рішень державних органів чи посадових осіб, розпоряджень і вказівок своїх керівників;
- збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома під час виконання обов’язків державної служби, а також іншої інформації, яка згідно з законодавством не підлягає розголошенню;
- постійне вдосконалення організації своєї роботи і підвищення професійної кваліфікації;
- сумлінне виконання своїх службових обов’язків, ініціатива і творчість в роботі;
- працювати чесно і сумлінну, дотримуватись дисципліни праці;
- суворо дотримуватися встановленого режиму роботи;
- виконувати обов’язки, передбачені посадовою інструкцією;
- повністю дотримуватись правил техніки безпеки, охорони праці і протипожежної безпеки;
- тримати в чистоті і порядку своє робоче місце;
- своєчасно і якісно виконувати розпорядження безпосереднього керівництва.
Коло обов’язків, що виконує кожний працівник апарату суду за своєю спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, визначається посадовими інструкціями і положеннями, затвердженими в установленому порядку.
Голова суду зобов’язаний:
- представляти суд як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами;
- контролювати ефективність діяльності апарату суду, вносити керівникові територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області подання про призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду та про звільнення їх з посад, а також про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;
- видавати на підставі акта про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади відповідний наказ;
- повідомляти Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та Державну судову адміністрацію України, а також через веб-портал судової влади про наявність вакантних посад суддів у суді у триденний строк з дня їх утворення;
- забезпечувати виконання рішень зборів суддів місцевого суду;
- організовувати ведення в суді судової статистики та інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;
- сприяти виконанню вимог щодо підвищення кваліфікації суддів місцевого суду;
- вносити на розгляд зборів суду пропозиції щодо кількості та персонального складу слідчих суддів;
- здійснювати інші повноваження, визначені законом.
У разі відсутності голови місцевого суду його адміністративні повноваження здійснює суддя цього суду, який має більший стаж роботи на посаді судді.
Керівник апарату суду несе відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, інформує збори суддів про свою діяльність. Керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.
Основні обов’язки заступника керівника апарату суду
Заступник керівника апарату суду зобов’язаний:
- здійснювати адміністративні повноваження, визначені керівником апарату суду;
- у разі відсутності керівника апарату суду з причин перебування у щорічній основній та додатковій відпустці, у відрядженні, у зв’язку із хворобою, виконувати його обов’язки.
Керівника апарату суду та його заступника призначає на посаду та звільняє з посади начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області.
У відповідних випадках голова суду, керівник апарату суду здійснюють свої обов’язки разом з профспілковим комітетом, або за погодженням з профспілковим комітетом.
Для суддів та працівників апарату суду встановлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями – субота та неділя.
Тривалість робочого часу суддів та працівників апарату не може перевищувати 40 годин на тиждень.
На передодні святкових і неробочих днів тривалість роботи суддів та працівників апарату суду скорочується на 1 годину ( ст. 53 КЗпП України).
Керівник апарату суду зобов’язаний організувати облік явки на роботу і залишення на роботі.
Робочий час Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області щоденно починається о 8 годині ранку, кінець робочого дня – о 17 годині; в п’ятницю – робочий день закінчується о 15 годині 45 хвилин.
Перерва на обід з 12 години до 12 години 45 хвилин.
У суді здійснюється прийом документів від громадян та видача документів з архіву щоденно протягом робочого дня.
Особистий прийом громадян здійснюється: головою суду - середа з 9-00 до 11-00 годин.
Залишення суддею та працівником апарату суду робочого місця без дозволу голови суду, керівника апарату суду не допускається.
Надурочна робота та робота у вихідні та святкові дні, як правило, не допускається. Залучення працівників до надурочної роботи, роботи у вихідні, святкові та неробочі дні провадиться у випадках та за умов, передбачених чинним законодавством, за письмовим наказом голови суду.
Робота у святкові, неробочі та вихідні дні компенсується відповідно до чинного законодавства.
Для виконання невідкладної і непередбаченої роботи працівники апарату суду зобов'язані за наказом керівника апарату суду з'являтися на службу у вихідні, святкові та неробочі дні, робота за які компенсується відповідно до чинного трудового законодавства.
Суддю або працівника, який з’явився на роботі в нетверезому стані, адміністрація не допускає до роботи в даний робочий день і цей день вважається прогулом. Відсторонення адміністрацією від роботи судді або працівника апарату суду допускається при наявності підстав, передбачених ст. 46 КЗпП України.
Черговість надання щорічних та додаткових відпусток встановлюється головою та керівником апарату суду за погодженням з профспілковим комітетом, згідно затвердженого графіку.
Суддям та працівникам апарату суду надається щорічна та додаткова відпустка відповідно до діючого трудового законодавства.
Суддям та працівникам апарату суду, за їх заявою, може бути надана відпустка без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших поважних причин, передбачених Законом України „Про відпустки”.
Графік відпусток складається на кожний календарний рік не пізніше 05 грудня поточного року і доводиться до відома суддів та працівників апарату суду під розпис.
За рішенням керівника апарату суду державні службовці можуть бути відкликані з відпустки. Частина невикористаної відпустки, яка залишилася, надається державному службовцю в будь-який інший час відповідного року чи приєднується до відпустки у наступному році.
За сумлінне виконання трудових обв`язків, тривалу і бездоганну роботу, новаторство в праці та за інші досягнення в роботі застосовується заохочення:
а) винесення подяки;
б) видача заохочених премій;
в) нагородження почесною грамотою.
За особливі трудові заслуги працівники апарату суду представляються у вищі органи судової влади до заохочення, до нагородження орденами, медалями, нагрудними значками і до присвоєння почесних звань і звання кращого працівника .
Судді несуть дисциплінарну відповідальність на підставах і в порядку, встановлених законом України «Про судоустрій і статус суддів» ( в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд») .
Порушення трудової дисципліни а також невиконання чи неналежне виконання працівником апарату суду покладених на нього службових обов’язків тягне за собою, за результатами службового розслідування, накладення дисциплінарного стягнення:
а) догани;
б) звільнення.
Дисциплінарні стягнення застосовуються керівником апарату суду та оформляються наказом, який оголошується працівникові під розписку.
Стягнення застосовується керівником апарату суду, безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше 1 місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу тимчасової непрацездатності працівника або перебування його у відпустці.
Для застосування дисциплінарного стягнення до працівника апарату суду керівник апарату суду повинен витребувати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. У випадку відмови працівника дати письмові пояснення складається відповідний акт.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладено пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
При накладенні дисциплінарного стягнення повинні враховуватись ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок і попередня робота та поведінка працівника.
Дисциплінарне стягнення оголошується в наказі і доводиться до відома працівника апарату суду під розписку.
За кожне порушення трудової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення.
Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника апарату суду не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
Якщо працівник апарату суду не допускав нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
Протягом строку дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника апарату суду не застосовуються.
До державних службовців, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю України, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу:
- попередження про неповну службову відповідність за результатами атестації;
- затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вищу посаду;
- відсторонення від виконання повноважень за посадою.